2 lutego 2016 Centrum Szkolenia Specjalnego Fenix ze Zgorzelca dokonało nielegalnego i bezpodstawnego zatrzymania młodego mężczyzny arabskiego pochodzenia. Przekroczenie uprawnień prywatna firma bezsensownie broniła twierdząc, że "po ujęciu okazało się, iż jest on Syryjczykiem i przebywa nielegalnie na terenie naszego kraju, został przekazany SG ze Zgorzelca." Post informujący o zajściu okraszono dodatkowo rasistowskimi wpisami posługującymi się językiem nienawiści, wzmocnionymi - nad czym ubolewamy - ksenofobicznymi komentarzami Internautów. Mjr SG Irena Skuliniec - Rzecznik Prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej – Po przyjeździe na miejsce pracownicy jednej z grup ochroniarskich przekazali im mężczyznę, którego funkcjonariusze przewieźli oddziału. Tam po sprawdzeniu dokumentów okazało się, że jest on Syryjczykiem posiadającym pełne prawo do pobytu po stronie niemieckiej jak i przekraczania granicy na stronę polską. (źródło: https://zgorzelec.info/#!/news/13118)
Powołując się na stronę Rzecznika Praw Obywatelskich, wczorajsze wydarzenie spełnia przesłanki dyskryminacji ze względu na pochodzenie etniczne, rasę i narodowość, a jej "celem lub skutkiem jest naruszenie godności osoby i stworzenie onieśmielającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery."
Wszystkich imigrantów i imigrantki informujemy, że w Polsce zatrzymać może Cię tylko Policja i Straż Graniczna. Osoba zatrzymująca musi wylegitymować się (pokazać odznakę). Ochroniarz bez licencji nie ma prawa nas wylegitymować, nie może też zastosować środków przymusu bezpośredniego, nie ma prawa także nas przeszukać.
Polskie prawo daje w uzasadnionym przypadku możliwość zastosowania siły, ale tylko licencjonowanym ochroniarzom. Zgodnie z rozporządzeniem z 1998 roku mogą oni używać "środków przymusu bezpośredniego" tylko wtedy, gdy ktoś będzie próbował uciec z miejsca przestępstwa (podkreślmy! MIEJSCA PRZESTĘPSTWA) lub gdy ktoś ochronę zaatakuje. Ustawa o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej (2013 r.) precyzuje też dokładnie w jakich okolicznościach ochroniarz może użyć siły. Zakazane jest używanie siły fizycznej, gdy podejrzany jest skrępowany. Nie wolno pod żadnym pozorem uderzyć kobiety w wyraźnej ciąży, dziecka poniżej 13. roku życia oraz osoby niepełnosprawnej. Jeśli one łamią prawo, licencjonowany ochroniarz może je jedynie obezwładnić. Przepis nie dotyczy jednak sytuacji, w której te osoby zagrażają życiu lub zdrowiu innych ludzi.
Każdą próbę zatrzymania siłą zgłoś na numer 112 (numer alarmowy) lub 997 (Policja).