Dodał: |
Oceń: 0 0

Szanowny Panie Prezydencie,

W sobotę, 6 lutego 2016 roku, o godzinie 15 na Rynku, pod Pręgierzem, PEGIDA POLSKA organizuje protest „przeciwko przyjmowaniu nielegalnych imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu”. Jesteśmy mocno zaniepokojeni charakterem tej manifestacji.

PEGIDA (niem. Patriotische Europäer gegen die Islamisierung des Abendlandes, pol. Patriotyczni Europejczycy przeciw Islamizacji Zachodu) to powstała w Dreźnie rasistowska organizacja sprzeciwiająca się polityce migracyjnej Niemiec oraz Unii Europejskiej. Jej członkowie rekrutują się ze środowisk jawnie nacjonalistycznych i neonazistowskich. Podczas regularnie organizowanych przez PEGIDĘ protestów ulicznych pojawia się symbolika z czasów III Rzeszy. W trakcie jednej z ostatnich demonstracji w Kolonii doszło do zamieszek, w których wyniku ranni zostali policjanci i dziennikarze, a w Lipsku do aktów wandalizmu (wybijanie okien w sklepach i mieszkaniach, podpalenia samochodów). Członkowie PEGIDY odpowiedzialni są też za szereg ataków na tle rasowym.

Mamy uzasadnione obawy, że podczas planowanego wydarzenia może dojść do aktów rasizmu i ksenofobii. Nie chcemy, by powtórzył się listopadowy scenariusz, gdy na wrocławskim rynku pod oknami ratusza spalono kukłę przedstawiającą Żyda. Wobec sprawców tej prowokacji toczy się śledztwo, podobnie jak w sprawie plakatu zapraszającego na marsz 11 listopada, czerpiącego bezpośrednio z faszystowskiej ulotki propagandowej. O tej ostatniej sprawie prokuraturę powiadomił Pan sam. Jako że organizatorzy planowanego na sobotę protestu sympatyzują jawnie z poglądami i postawami reprezentowanymi przez uczestników tych ostatnich zajść, nasze zaniepokojenie jest silnie uzasadnione.

Pan, jako Prezydent Wrocławia, Miasta Spotkań i Europejskiej Stolicy Kultury, podpisał, wspólnie z włodarzami Gdańska, Krakowa, Poznania i Wałbrzycha, „Deklarację współpracy miast na rzecz otwartości i dialogu międzykulturowego”. Nam, sygnatariuszom i sygnatariuszkom tego listu, również zależy na tym, żeby Wrocław był miastem przyjaznym każdemu. Wierzymy, że stolica Dolnego Śląska może stać się wzorem tolerancji i akceptacji.

Sprzeciwiamy się biernemu przyzwoleniu na obecność mowy nienawiści oraz propagowanie postaw nacjonalistycznych. Dlatego też apelujemy o podjęcie wszelkich działań zapobiegających szerzeniu nienawiści, rasizmu i ksenofobii oraz stanowczo domagamy się niedopuszczenia szerzenia treści o takim charakterze w przestrzeni publicznej miasta, które wszakże reprezentować ma kulturę na europejskim poziomie.

Z poważaniem
Członkowie i członkinie Koalicji Wrocław Wita Uchodźców

List złożono dzisiaj w Kancelarii Prezydenta Miasta Wrocławia, Rafała Dutkiewicza.

Źródło