Dodał: |
Aktualizacja: |
Oceń: 0 0

Wiele wrocławskich organizacji i instytucji podejmuje działania na rzecz uchodźców, w ostatnich miesiącach odbyło się kilka spotkań dotyczących kwestii migracji m. in. we: Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego, Wrocławskim Centrum Integracji, w Domu Europy (Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej we Wrocławiu) oraz w ramach Grupy Dialogu Społecznego. Analizując przebieg i wnioski poszczególnych spotkania, należy stwierdzić, iż brak we Wrocławiu strategii działania na rzecz uchodźców czy szerzej migrantów, która integrowałaby najistotniejsze i zainteresowane podmioty: władze samorządowe, organizacje pozarządowe, aktywistów, przedstawicieli różnych grup migrantów i mniejszości, wyznań i religii. Nie ulega wątpliwości potrzeba wspólnych poczynań oraz kreowanie efektywnej polityki wobec nowych dla miasta wyzwań, związanych z masowymi ruchami ludności w Europie.

W styczniu 2016 r. organizacje: Koalicja Wrocław Wita Uchodźców, Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej, Fundacja Kalejdoskop Kultur, Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich i Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowym w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG rozpoczęły wspólnie realizację projektu „Wrocław Wita Uchodźców – budowa oddolnej koalicji na Dolnym Śląsku”. Jednym z elementów działania jest zdiagnozowanie problemów oraz próba wypracowania integralnej strategii opartej na podejmowaniu konkretnych działań (m.in.: korzystając z dobrych praktyk innych polskich miast oraz Drezna i bogatych doświadczeń niemieckich), niezamykających się na kolejnych debatach i powielaniu tych samych zadań przez różne podmioty. W celu realizacji powyższych postulatów proponujemy cykl trzech spotkań w ramach powołanej w grudniu 2015 r. Grupy Społecznego Dialogu.

Zapraszamy bardzo serdecznie na kolejne spotkanie, które odbędzie się 2 marca 2016 w godz. 13:00 – 15:00 w Przedstawicielstwie Regionalnym Komisji Europejskiej znajdującym się przy ul. Widok 10. Prosimy o potwierdzenie swojego udziału do 27 lutego 2016 r. na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.