Dodał: |
Oceń: 0 0

4 marca 2016 roku w Parlament Europejski - Biuro we Wrocławiu o godz. 14:00 odbędzie się debata z okazji Dnia Kobiet pt. „Migrantka – kobieta w cieniu” połączona z wystawą fotograficzną oraz spektaklem dramatycznym w ciemności.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet #IWD2016 Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu zaprasza na debatę pt. „Migrantka – kobieta w cieniu”. O trudnej sytuacji kobiet – uchodźców w Unii Europejskiej oraz o tym jak zapewnić kobietom wyższy poziom wsparcia podczas ubiegania się o azyl, będą dyskutować eksperci oraz zaproszeni goście. Debata wzbogacona zostanie wystawą fotografii oraz spektaklem dramatycznym w ciemności.

W debacie udział wezmą m.in. dr hab. Patrycja Matusz-Protasiewicz z Uniwersytet Wrocławski, zajmująca się naukowo zagadnieniem migracji i praw człowieka, Alena Shlyk z Fundacja Inna Przestrzeń, Brenda Efurhievwe z Koalicji Wrocław Wita Uchodźców oraz Olga Frańczak, przedstawicielka Fundacja Centrum Praw Kobiet oddział we Wrocławiu. Dyskusję poprowadzi Beata Chomątkowska, pisarka oraz dziennikarka.

Temat debaty związany jest z kryzysem humanitarnym, spowodowanym wciąż rosnącą liczbą osób ubiegających się o status uchodźcy w Unii Europejskiej. Zauważalnie zmienia się liczba uciekających kobiet i dzieci, która w styczniu przekroczyła 50% spośród osób ubiegających się o azyl w ogóle. Kobiety i dzieci to grupa podwyższonego ryzyka ze względy na dyskryminację oraz naruszanie ich podstawowych praw. Przemoc wobec kobiet, w tym przemoc seksualna, stosowana jako narzędzie walki jest często powodem opuszczenia kraju swojego pochodzenia, a dla Europy potencjalną przesłanką do udzielania azylu.

Podczas debaty poruszane będą takie tematy jak: sytuacja kobiet migrantek w Polsce i Unii Europejskiej, problem stereotypowego myślenie oraz nietolerancji. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa prac fotograficznych autorstwa Marie Dorigny, którą artystka przygotowała na przełomie 2015 i 2016 roku. Głównym tematem prac jest wyczerpującą podróż kobiet – uchodźców w poszukiwaniu lepszego jutra. 

W piątkowy wieczór Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego zaprasza na eksperymentalne słuchowisko w reżyserii Marcina Czerwińskiego, które odbędzie się o godz. 18:00 na ul. Białoskórniczej 26 (Brzuch Centrum Trawienia Wizji). Spektakl „NOC JEST CZARNA | ciemnoskóra jest noc”, w formule czytania w ciemnościach, to opowieść Afrykańczyków, wśród których są uchodźcy, dziewczynki, marabuci. Spektakl inspirowany „Hebanem” Ryszarda Kapuścińskiego, na motywach „Księgi uchodźców” Zuzanny Gawron, „Koguta z Tangeru” Tomasza Kawiaka i opowiadania „Ciuchy w dół” Marcina Czerwińskiego.

Program debaty: 

14:00 – 14:10 – Otwarcie debaty

Łukasz Kempara - dyrektor Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu

14:10 – 15:10 – Debata panelowa

dr Patrycja Matusz-Protasiewicz – Uniwersytet Wrocławski
Alena Shlyk – Fundacja Inna Przestrzeń 
Olga Frańczak – Fundacja Centrum Praw Kobiet
Brenda Efurhievwe – Koalicja Wrocław Wita Uchodźców

Moderator dyskusji: Beata Chomątkowska, pisarka oraz dziennikarka

15:10 – 15:40 – Debata z udziałem publiczności

15:40 – 16:00 – Zaproszenie do oglądania wystawy fotograficznej Marie Dorigny. Rozmowy kuluarowe i poczęstunek

18.00 – Spektakl „NOC JEST CZARNA | ciemnoskóra jest noc”, Brzuch Centrum Trawienia Wizji, ul. Białoskórnicza 26

Prosimy o potwierdzenie obecności (niezależnie dla obu wydarzeń) pod adresem mailowym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie pod numerem 71 337 63 65.

Skomentuj

Projekt ‘MIEJSKI SYSTEM INFORMACYJNY I AKTYWIZACYJNY DLA MIGRANTÓW’ jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW realizowany był w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Projekt LOKALNE POLITYKI MIGRACYJNE - MIĘDZYNARODOWA WYMIANA DOŚWIADCZEŃ W ZARZĄDZANIU MIGRACJAMI W MIASTACH był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt ‘WARSZAWSKIE CENTRUM WIELOKULTUROWE’ był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW Projekt realizowany był przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.