Dodał: |
Oceń: 0 1

Podczas spotkania, odwołując się do faktów i własnych doświadczeń, członkowie i członkinie Koalicji Wrocław Wita Uchodźców opowiedzą o dramatycznym losie uchodźców przybywających do Europy oraz podważą stereotypy, jakie na ich temat pokutują w polskim społeczeństwie.

W środowy wieczór dowiemy się czym jest Koalicja Wrocław Wita Uchodźców, jakie są jej cele oraz aktualne działania. Zobaczymy też, w jaki sposób mieszkańcy Wrocławia mogą pomagać osobom doświadczającym kryzysu humanitarnego, którego jesteśmy świadkami.

Na spotkaniu zostaną przedstawione relacje (wraz z pokazem zdjęć) z trzech wyjazdów na bałkańskie granice. Opowiedzą o nich:

Tomasz Rudziński – pedagog, trener, wolontariusz w obozach przejściowych na Węgrzech, w Serbii oraz w Chorwacji

Agata Ferenc – etnolożka i podróżniczka. Jako pracowniczka pomocy rozwojowej w Palestynie i na Sri Lance kilka lat spędziła mieszkając w środowisku międzykulturowym i na stykach kultur. Związana z wieloma wrocławskimi organizacjami pozarządowymi. Asystentka i tłumaczka kulturowa rodzin romskich z Rumunii, mieszkających w Polsce. W 2015 uczestniczyła w wyjazdach pomocowych do obozów dla uchodźców na Bałkanach. Aktywistka społeczna, działaczka praw człowieka.

Katarzyna Wiącek – Graficzka, krytyczka architektury, aktywistka społeczna feministka. Od wielu lat związana z działalnością skoncentrowaną wokół praw człowieka. Uczestniczka Szkoły Inicjatyw Strażniczych - Watchdog Polska. W grudniu 2015 uczestniczyła w wyjeździe pomocowym do obozu tranzytowego w Idomeni na granicy macedońsko-greckiej oraz do Aten. Członkini Koalicji Wrocław Wita Uchodźców. W wolnym czasie prowadzi bloga o anarchitekturze (anarchitektura.tumblr.com).


Prowadzenie:

Marcin Czerwiński – redaktor naczelny kwartalnika „Rita Baum”, pracownik naukowy Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego

9.03, godz. 18.30, wstęp wolny

 

Spotkanie odbędzie się w holu na 2 piętrze w Kinie Nowe Horyzonty

 

ul. Kazimierza Wielkiego 19a, 50-077 Wrocław

Spotkanie jest częścią projektu „Wrocław Wita Uchodźców – budowa oddolnej koalicji na Dolnym Śląsku”, realizowanego z Koalicją WWU przez Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej, w partnerstwie z Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym we Wrocławiu, Fundacją Kalejdoskop Kultur oraz Fundacją na rzecz Studiów Europejskich, w ramach programu „Obywatele dla demokracji” finansowanego z funduszy EOG.