Mimo że w wielu dziedzinach istnieje zapotrzebowanie na pracowników, to znalezienie pracy w dalszym ciągu stanowi długotrwały proces, zwłaszcza w przypadku cudzoziemców, którzy – ze względów językowych czy kulturowych – nie zawsze wiedzą, jak sprawnie poruszać się po polskim rynku pracy. Dlatego też warto się dobrze przygotować, a zwłaszcza poznać swoje prawa i obowiązki.
W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o profesjonalnie przygotowaną ofertę (CV oraz list motywacyjny), która będzie precyzyjnie wskazywała nasze doświadczenie i kwalifikacje zawodowe, wykształcenie, w tym odbyte przez nas kursy i szkolenia zawodowe, oraz zajęcia, które chcielibyśmy wykonywać. Zadbajmy o to, by podkreślić wszystkie nasze atuty! Na tym etapie powinniśmy również ustalić, na jakich zasadach możemy podjąć pracę w Polsce, tj. czy potrzebujemy legitymować się dokumentem dającym prawo wykonywania pracy (zezwolenie na pracę lub oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi), czy jesteśmy zwolnieni z obowiązku posiadania takiego dokumentu (szczegółowe informacje na ten temat dostępne są w dziale prawnym w zakładce „Praca”). Informacja ta jest ważna dla naszego potencjalnego pracodawcy, który – w razie potrzeby – będzie musiał uzyskać dla nas potrzebne zezwolenia.
Kolejnym krokiem powinno być ustalenie kontaktów, które mogą nam pomóc w poszukiwaniu pracy. Mimo że Internet jest obecnie bardzo ważnym źródłem wszelkich ofert, nie zapominajmy o tradycyjnych metodach, które w dalszym ciągu mają szansę się sprawdzić. Nie krępujmy się zatem poprosić o pomoc znajomych – pracodawcy często wolą zatrudniać osoby, które mają rekomendacje, czyli osoby z „polecenia”. Można również udać się do agencji pracy (ich wykaz dostępny jest w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia: www.kraz.praca.gov.pl) lub poszukać w Internecie firm działających w branży, w której chcielibyśmy pracować, i bezpośrednio do nich wysłać swoje CV.
Pamiętajmy również o możliwości skorzystania z usług pośrednictwa pracy świadczonych przez urzędy pracy. Pośrednictwo pracy obejmuje szeroką ofertę , w tym informowanie poszukujących pracy o dostępnych ofertach i kierowanie na rozmowę kwalifikacyjną oraz pozyskiwanie od pracodawców ofert pracy, a następnie podawaniu ich do publicznej wiadomości w urzędach pracy czy poprzez Centralną Bazę Ofert Pracy (baza dostępna jest na stronie: http://oferty.praca.gov.pl). W urzędzie pracy uzyskamy także informację o aktualnej sytuacji na lokalnym rynku pracy, dowiemy się, gdzie i kiedy odbywają się targi pracy, na których również mamy szansę poznać naszego przyszłego pracodawcę.
Pomoc w poszukiwaniu pracy można znaleźć również w organizacjach pozarządowych świadczących pomoc na rzecz cudzoziemców. Jeżeli chciałby Pan szukać ogłoszeń w języku ukraińskim warto zwrócić się o pomoc do organizacji, które działają na rzecz osób pochodzących z Ukrainy. Przykładowo na stronie organizacji Nasz Wybór znajduje się zakładka „Ogłoszenia” – możliwe, że znajdzie Pan tam interesującą ofertę pracy. Można również przeglądać tablice ogłoszeń w miejscach, w których spotykają się osoby pochodzenia ukraińskiego, jak chociażby tablice ogłoszeń w domach kultury czy w cerkwiach – jest szansa, że znajdzie Pan na nich ogłoszenia sporządzone w języku ukraińskim.