Urzędowego poświadczenia zgodności kopii dokumentu z oryginałem dokonuje notariusz. Poświadczenie takie powinno zawierać datę i oznaczenie miejsca jego sporządzenia, oznaczenie kancelarii, podpis notariusza i jego pieczęć.
Możliwość załączenia do akt sprawy odpisu dokumentu poświadczonego przez notariusza wynika wprost z przepisów kodeksu postępowania administracyjnego. Podobnie w przypadku, gdy jesteśmy reprezentowani przez pełnomocnika, który jest radcą prawnym, adwokatem rzecznikiem patentowym lub doradcą podatkowym. Pełnomocnicy ci, w sprawie, w której występują, również mogą poświadczyć za zgodność z oryginałem odpis dokumentu.
Warto również pamiętać, że jeżeli dysponujemy tylko jedynym egzemplarzem dokumentu i nie chcemy lub nie możemy załączyć go do akt postępowania administracyjnego, możemy udać się do urzędu z oryginałem dokumentu, okazać go urzędnikowi, a on poświadczy na kopii, że dokument jest zgodny z oryginałem. W praktyce jest to sposób najczęściej stosowany przez cudzoziemców. Mimo że poświadczenie zgodności odpisu z okazanym dokumentem dokonywane przez notariusza nie jest szczególnie drogie (maksymalna stawka na jedną stronę wynosi 6 zł), warto rozważyć ostatnią z opcji i uniknąć niepotrzebnych opłat.
Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie.
2. Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.