Dodał: |
Aktualizacja: |
Oceń: 0 0

Najstarsza, zachowana pisemna wzmianka o Wrocławiu pochodzi aż z 1000 r. Historyczna stolica Dolnego Śląska stanowi główne miasto aglomeracji wrocławskiej oraz siedzibę władz województwa dolnośląskiego i powiatu wrocławskiego. Położenie nad Odrą i jej czterema dopływami plasuje Wrocław na piątym miejscu w Europie (po Hamburgu, Amsterdamie, Wenecji i Petersburgu) pod względem liczby mostów i kładek. Gotycki Ostrów Tumski, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO Hala Stulecia, modernistyczne domy towarowe, ponad 8 tysięcy zabytkowych kamienic, jeden z najstarszych ratuszy w Polsce, w którego piwnicach znajduje się najstarsza (z XIV w.) restauracja w Europie (Piwnica Świdnicka) – przyciągają do Wrocławia coraz więcej turystów, w tym wielu cudzoziemców.

Wielu z nich - najwięcej z Ukrainy,Białorusi, Litwy i Rosji - studiuje we Wrocławiu stanowiącym trzeci ośrodek akademicki w kraju. Miasto przyciąga wielu inwestorów i firm zagranicznych, w tym zagraniczne korporacje, banki, firmy z branży internetowej oraz high-tech (Wrocławski Park Technologiczny), przemysł farmaceutyczny oraz stanowi siedzibę Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ (z laboratoriami badań geologicznych do złóż niekonwencjonalnych). I w końcu Wrocław to miasto artystyczne i aktywistyczne z rozwijającą się kulturą niezależną, promującą solidarność, wielokulturowość, otwartość, szacunek i wzajemną współpracę - z Dzielnicą Czterech Świątyń (z jedyną zachowaną we Wrocławiu Synagogą Pod Białym Bocianem), Nadodrzem z zachowanymi XIX-wiecznymi kamienicami czynszowymi, Przedmieściem Oławskim, Art Cafe Kalamburem z tańcami do białego rana, alternatywnym Centrum Reanimacji Kultury.

Wrocław był gospodarzem Światowego Kongresu Intelektualistów w Obronie Pokoju w 1948 r., Kongresu eucharystycznego (1997), Mistrzostw Europy w Koszykówce Mężczyzn (1963 i 2009), Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej Kobiet (2009), Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Mężczyzn (2012), Mistrzostw Świata w Podnoszeniu Ciężarów (2013), Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn (2014) oraz będzie gospodarzem Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn (2016) i World Games (2017). Wrocław został wybrany na Europejską Stolicę Kultury (2016), Światową Stolicę Książki (2016) oraz gospodarza Europejskiej Nagrody Filmowej (2016).

Miasta partnerskie Wrocławia: Araucária (Brazylia), Breda (Holandia), Charlotte (USA), Drezno (Niemcy), Grodno (Białoruś), Guadalajara (Meksyk), Hradec Králové (Czechy), Kowno (Litwa), Lwów (Ukraina), Ramat Gan (Izrael), Toronto (Kanada), Lille (Francja), Wiesbaden (Niemcy), Vienne departament (Francja).

Lista placówek konsularnych funkcjonujących obecnie we Wrocławiu:

 • Konsulat Generalny Niemiec
 • Konsulat Austrii
 • Konsulat Brazylii
 • Konsulat Bułgarii
 • Konsulat Chile
 • Konsulat Czech
 • Konsulat Danii
 • Konsulat Filipin
 • Konsulat Holandii
 • Konsulat Meksyku
 • Konsulat Słowacji
 • Konsulat Szwecji
 • Konsulat Ukrainy
 • Konsulat Wielkiej Brytanii
 • Agencja Konsularna Francji

Oficjalna strona miasta: www.wroclaw.pl

Skomentuj

Projekt ‘MIEJSKI SYSTEM INFORMACYJNY I AKTYWIZACYJNY DLA MIGRANTÓW’ jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW realizowany był w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Projekt LOKALNE POLITYKI MIGRACYJNE - MIĘDZYNARODOWA WYMIANA DOŚWIADCZEŃ W ZARZĄDZANIU MIGRACJAMI W MIASTACH był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt ‘WARSZAWSKIE CENTRUM WIELOKULTUROWE’ był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW Projekt realizowany był przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.