Dodał: |
Aktualizacja: |
Marija Jakubowycz

Przyjechała do Polski w 2001 roku spod Ternopola na Ukrainie w poszukiwaniu pracy. Planowała zostać miesiąc, ale jest już 13 lat. Na początku przeszła chrzest bojowy: sprzątanie, opieka nad chorą kobietą, opieka nad dzieckiem… Dużo było tych prac! Od 8 lat pracuje jako lektorka języka rosyjskiego i ukraińskiego, tłumaczka. W 2009 roku założyła Fundację Ternopilską. Zajmuje się pracą społeczną i wolontariatem na rzecz Ukraińców wykorzystując swoje umiejętności i doświadczenia. Najlepiej czuje się miedzy książkami, w bibliotekach i księgarniach. Wspólne czytanie z innymi – marzenie które towarzyszy jej od lat. Lubi kawę po turecku i placki z makiem (palanyci z makom). Lubi podróże i odwiedzanie różnych krajów ale pragnie odkrywać też jak najwięcej zakątków Ukrainy.

Wyjeżdżam z kraju… Co zabrać ze sobą w drogę? 

Nie zawsze kwiat potrafi rozkwitnąć tam, gdzie wyrośnie…

Zbieram się…

W życiu trafiają się momenty znaczących zmian dotyczących miejsca naszego pobytu. Na otwierającym się horyzoncie niespodziewanie lub planowo widać nieturystyczną wycieczkę w celu przeżycia emocji i zobaczenia atrakcji, tylko początek nowego życia na obczyźnie. Okoliczności zmuszają do pozostawienia dawno już zamieszkałego domu (ciepłego i swojskiego) i wicia gniazda w nowym, obcym miejscu. Co należałoby wziąć ze sobą, a czego nie warto zabierać w taką podróż do nowego świata? Zastanówmy się nad tym.

 

Jedni mówią, że to się tylko tak wydaje, że można obejść się bez wielu rzeczy. Radzą przewozić tyle, ile się da, oczywiście w rozsądnych granicach wydatków finansowych. Rozpoczynanie życia od zera może być cudowne, jednak jeżeli nie należysz do oligarchów, a babcia – emigrantka z pierwszej fali emigracji – nie pozostawiła w spadku przytulnego domku z miękkimi kanapami, to początek życia za granicą nie będzie taki komfortowy, nie będzie nas stać na zakup telewizora, miksera, butów, koszul, garów i talerzy. Po prostu nie będziemy mieli do tego głowy, bo zajmiemy się innymi, o wiele ważniejszymi i priorytetowymi sprawami w nowym kraju zamieszkania, jak jej świątobliwość biurokracja, załatwianie dokumentów pobytowych, poszukiwanie pracy, mieszkania, dalej sama praca, znajomość języka…

Oczywiście kupowanie wszystkiego będzie nas drogo kosztować. Ale czy trzeba mieć wszystko od razu? Migracja to przedsięwzięcie podobne do działalności gospodarczej. Dlatego na początku warto napisać biznesplan. Ile będą kosztowały nowe meble? Środki myjące i do pielęgnacji? Żywność? Zabawki i szkolna wyprawka dla jednego dziecka czy dwójki dzieci? Sprzęt kuchenny i komputerowy? Naczynia? A jakie będą ceny czynszu, elektryczności, gazu, dostarczania wody i odprowadzania ścieków w naszym nowym kraju zamieszkania?

Pamiętajcie: prawdziwy Europejczyk oszczędza! I to na wszystkim; liczy pieniądze i liczy na siebie!

Oprócz tego nie zapominajcie o czasie. Czas to pieniądz, a o pieniądze należy dbać i je oszczędzać. Właśnie tego trzeba się nauczyć, jak tylko przestąpi się próg Europy. Dlatego żeby nie przeszukiwać w zupełnie obcych sklepach, w obcych miejscach obcych towarów obcych producentów na początek warto zabrać ze sobą kilka rzeczy. Nie myślę oczywiście o worku cukru i beczce oleju. Jednak w rozsądnych ilościach warto wszystko sobie przeliczyć, aby nie pozostawić lub wyrzucić przed wyjazdem tego, co na miejscu trzeba będzie od razu kupić. Możliwe, że wszystko, co posiadacie z mebli, sprzętu elektronicznego jest solidne, dobrej jakości i będzie się opłacało załadować do kontenera, żeby przewieźć do nowej ojczyzny. A firm specjalizujących się w przewozach międzynarodowych jest teraz bardzo dużo. Warto więc zwrócić się do kilku przewoźników, porównać warianty, możliwości, koszty. Dla przykładu spółka TNT nie ma kontenerów do transportu, klient musi o nie sam zadbać. Policzmy: 10 kilogramów ulubionych książek (waga faktyczna) transportem lądowym to koszt rzędu 92 euro, a czas przewozu do Polski to 4-5 dni. Oczywiście można zmniejszyć liczbę książek, obniżając w ten sposób zarówno wagę przesyłki, jak i koszt jej transportu, ale nadal wydatek pozostaje znaczny, więc nie wszyscy zdecydują się na zabranie ze sobą całego księgozbioru.

Jak to było u mnie?

Kiedy trzynaście lat temu w pośpiechu i stresie wjeżdżałam z Ukrainy, wybierałam się jedynie na miesiąc, a może i krócej. Zarobić i wrócić. Chociaż w małym stopniu polepszyć sytuację materialną rodziny, żeby wyjść z czarnej dziury bezradności. Dom jest, a w nim nie brakuje mebli, sprzętu, jest też ogród, po prostu dach nad głową i stabilność. A jednak dach nad głową potrzebuje remontu, ściany – malowania i to od dawna, przydałoby się zbudować instalację dostarczającą wodę, odprowadzającą ścieki. To wszystko jest jednak nieosiągalne, gdy dochody nie są stałe i pewne, kiedy ledwie starcza na jedzenie, na szkolne wyprawki dla dwójki dzieci. W którymś momencie postanowiłam, że wyjadę na próbę do Polski, czyli niedaleko, do Warszawy (500 km), dokąd codziennie kursuje bezpośredni autobus, wielu przewoźników zabierze z domu i przywiezie pod sam dom. Kiedy dowiedziałam się o możliwości pracy w Warszawie, postanowiłam jechać. Oczywiście pociągnęły za mną moje strachy, lęki, bezradność, nadzieje. Ale też dobrze znałam język, od dzieciństwa czytałam Elementarz, miałam ulubione polskie piosenki, filmy, znałam nostalgiczne wspomnienia rodzinne, przeczytałam setki pism i gazet polskich – obyczaje i kulturę polską miałam więc opanowane w dużym stopniu. Nie powinnam była czuć się obco. A już tym bardziej nie miałam problemu z porozumieniem się z Polakami w sklepie czy gdziekolwiek.

Z rzeczy materialnych zgarnęłam w ostatniej chwili Drogę do sukcesu Michela Quoista, Oczyszczanie organizmu Giennadija Małachowa, Medycyna Ayurvedy Vinoda Vermy, rozpoczętą robótkę na drutach, haftowane prześcieradło – rękodzieło mamy, stare, zabytkowe, na lnianym płótnie. I chęć, aby pracować, zarobić, nie stracić cennego czasu.

Zbieram się dalej…

Jeżeli zdecydujemy, że nie zabieramy wielu rzeczy, to używane, jak np. meble, można rozdać przyjaciołom, znajomym, komuś potrzebującemu. Przyjaciołom warto zostawić na przechowanie także inne rzeczy ważne dla nas, tylko niekoniecznie potrzebne nam od początku, jak sezonowe ubrania, obrazy czy książki. A oni mogą sukcesywnie, w małych pakunkach przesyłać nam te skarby. Najlepiej od razu zapakować wszystko w małe paczki, podpisać, pozostawić listę z harmonogramem przesyłek – żeby na zimę nie otrzymali wiosennych kaloszy.

Istnieje też wariant alternatywny – zorganizowanie wyprzedaży sprzętu domowego, mebli, innych rzeczy. Jeżeli jest jeszcze sporo czasu do wyjazdu, to całkiem realne, że uda się wszystko zamienić w pieniądz, za który kupimy potrzebne rzeczy zamiast czekać na kontener, który długo może jechać do celu.

Tak czy inaczej, nie zapomnijcie kupić kilku naklejek na klawiaturę z literami ukraińskimi, podobnie jak zapasu podstawowych i niezbędnych leków, bo chociaż Europa jest nam bliska, to lekarstwa mogą się różnić nie tylko etykietami.

Znajoma, która przeprowadziła się do Portugalii, opowiadała, że z powodu znaczącej zmiany klimatu i zupełnie innego stylu ubierania się większość przywiezionej garderoby przez pierwsze dwa lata nie była przydatna. Ubrania kupowała w ciucholandach lub na tanich bazarkach. „Z naczyń zabraliśmy tylko najbardziej potrzebne, jednak i tego nie warto było targać, bo wszystko można kupić na miejscu, niedrogo. Można było liczyć na pierwsza wypłatę i wtedy kupić niezbędne rzeczy. Kosmetyki też okazały się nieodpowiednie, zmiana klimatu skorygowała też to, więc kosmetyki wyrzuciliśmy”.

Przyjaciele poznani na Facebooku, którzy przeprowadzili się do Polski, podzielili się swoimi wrażeniami: „Wieźliśmy dwie walizki, plecak z laptopem, klatkę z kotkiem. Jedna walizka tak naprawdę była zbędna – bielizna pościelowa, ręczniki, piżamy – nie warto tego pakować w drogę. Martwiliśmy się, że nie starczy pieniędzy, a okazało się, że taniej jest kupić w Polsce, niż płacić za przewiezienie bagaży, a za nawagę walizek trzeba było nam zapłacić. Nie mieliśmy oszczędności, a u męża wypłata przyszła po dwóch tygodniach po przyjeździe i kupowaliśmy wszystko sukcesywnie”.

I po co zamawiać kontener na różne graty? Moim zdaniem to bezsensowne. Telewizję, jak bardzo się chce, można obejrzeć przez Internet, tak samo posłuchać muzyki, książki też już są wydawane w formie elektronicznej.

Życzliwe osoby radzą nie zwlekać z załatwianiem dokumentów do ostatniego dnia, bo można dostać mandaty, które zepsują humor. Warto się zastanowić nad niepotrzebnymi kartami kredytowymi czy płatniczymi i się ich po prostu pozbyć.

Dużo zależy też od tego, jaka rodzina się przeprowadza. Para bez dzieci ma bezsprzecznie łatwiej – na początku można obejść się bez domowego jedzenia. W Internecie młode dziewczyny często chwalą się, że wyjeżdżają tylko z paszportem, kosmetykami i zapasem bielizny osobistej. Rodziny z dziećmi natomiast muszą rzetelnie przemyśleć bagaż do przeprowadzki. Zadbać o takie miłe drobiazgi jak album ze zdjęciami, drogie sercu pamiątki, prezenty od kochanych osób. Wierzący nie powinni zapominać o rzeczach związanych z ich wyznaniem, jak modlitewnik, świeca z chrztu, woda święcona itp.

Podstawowe zadanie dla wyjeżdżających osób to decyzja, czy zaczynać nowe życie w nowym miejscu, przecinając pępowinę z życiem poprzednim. Czy zachować w jakiś sposób więź z Ojczyzną, np. wpatrując się w haftowany ręcznik – dzieło pracy mamy, cukierniczkę babci; czy czasami i nostalgiczne popłakać nad tymi miłymi sercu rzeczami?
A czy w ogóle istnieje jakaś uniwersalna formuła? Tak naprawdę to nie. Każdy sam określa, co warto zachować, o czym pamiętać, a co jest tylko zbędnym ciężarem w walizce.

 

Autorki – dwie Ukrainki

Zapisała, przetłumaczyła i skomentowała – Marija Jakubowycz

Warto poczytać pozostałe > Marija Jakubowycz

Czy cudzoziemcy mieszkający w Polsce muszą płacić podatki?

- TAK. I jeszcze raz TAK.

Zanim jednak cudzoziemiec zacznie płacić podatki w Polsce, powinien udać się do urzędu skarbowego zgodnego z miejscem zamieszkania i otrzymać NIP, czyli identyfikacyjny numer płatnika podatku.

Niedawno jeszcze uzyskanie NIP-u dla cudzoziemca nie było tak aktualne i niezbędne, ponieważ pozyskiwano PESEL – bardziej uniwersalny numer identyfikacyjny dla podatników i ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Jednak od 2014 roku PESEL nie jest już wydawany cudzoziemcom, którzy znajdują się w Polsce w ramach pobytu czasowego lub niedawno przybyli do Polski. 

I właśnie w takich przypadkach należy otrzymać NIP. Co oznacza udanie się do urzędu skarbowego zgodnego z miejscem zamieszkania? Na przykład: mieszkam w Warszawie przy ul. Ostródzkiej, ta ulica znajduje się w dzielnicy Białołęka. Podstawowy krok to odnalezienie urzędu skarbowego (US), który obsługuje mieszkańców dzielnicy Białołęka. Najlepiej skorzystać oczywiście z wyszukiwarki i wpisać hasło: „Urząd Skarbowy Warszawa Białołęka”. Wtedy otrzymamy informację, że dzielnica Białołęka nie ma odrębnego urzędu skarbowego, tylko istnieje jedyny urząd skarbowy dla dwóch dzielnic – Targówka i Białołęki. Znajduje się on przy ul. Dąbrowszczaków 14, blisko pl. Hallera.
Wielokrotnie załatwiałam sprawy cudzoziemców w tym urzędzie i mogę pochwalić obsługę, która jest pomocna i nie stara się obciążać interesantów zbędnymi poleceniami (dotyczącymi np. doniesienia kolejnych dokumentów). Zarówno ja, jak i inni pracownicy Fundacji Ternopilska, na przykładzie tego urzędu nauczyliśmy się, że w praktyce dla uzyskania NIP-u należy wypełnić formularz NIP-7 oraz mieć przy sobie paszport i kopię pierwszej strony paszportu.To

w teorii wszystko. Niestety w innych oddziałach warszawskich Urzędu Skarbowego (i nie tylko warszawskich) mogą być wymagane dodatkowe dokumenty. Zdarza się więc, że cudzoziemcy muszą kilka razy odwiedzić urząd, zanim uda im załatwić tak prostą sprawę jak uzyskanie NIP-u. Po złożeniu formularza NIP-7 i kopii pierwszej strony paszportu po 3–4 dniach US wysyła list z nadanym numerem. Usługa ta jest bezpłatna. 

Uzyskanie NIP-u reguluje ustawa o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników z dnia 13 października 1995 roku. Ustawa zawiera tylko 23 artykuły i polecam jej przeczytanie wszystkim osobom zainteresowanym zgłębieniem teoretycznej wiedzy, która nie tylko ułatwi załatwianie spraw urzędowych, ale także pozwoli jeszcze pomóc innym. Z kolei z ustawy o ordynacji podatkowej z dnia 29 sierpnia 1997 roku możemy wiele dowiedzieć się o działalności w zakresie zobowiązań podatkowych, informacji podatkowych, postępowań podatkowych, kontroli podatkowej i tajemnicy skarbowej.

Do czego służy NIP?

Posiadanie tego numeru czyni z cudzoziemca rezydenta kraju, co oznacza, że pracując w Polsce, musi płacić podatki oraz uzyskuje ulgi i wszystkie przysługujące mu zwroty podatków.

Teraz spróbuję w kilku pytaniach opisać prawa i obowiązki podatników podatku:

- Czy wiecie, co to jest deklaracja podatkowa i jakie prawa przysługują w urzędzie skarbowym w Polsce? Najważniejsza i najbardziej rozpowszechniona deklaracja podatkowa to PIT-37, gdzie należy wykazać wszystkie dochody, koszty oraz zaliczki zapłaconych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych ( w tej deklaracji można również ulgi, które mogą nam przysługiwać).

- Czy znacie swoje obowiązki przed urzędem skarbowym w Polsce? Najważniejszym z nich dla wszystkich pracujących osób jest złożenie deklaracji PIT-37 do 30 kwietnia każdego roku.

- Czy wiecie o tym, że pracując legalnie w Polsce, macie prawo do zwrotu zaliczki podatku i korzystania z ulg podatkowych, które wam przysługują?
A można otrzymać zwrot zaliczki podatkowej za cały rok pracy!

- Czy słyszeliście o tym, że pracując legalnie w Polsce, powinniście otrzymać od swojego pracodawcy deklarację PIT-11? Zapytajcie swoich pracodawców o to! Poinformujcie ich o swoim aktualnym adresie zamieszkania, gdzie ma być wysyłana korespondencja lub umówcie się na odbiór osobisty dokumentów. Zgodnie z prawem formularz PIT-11 można otrzymać od pracodawcy nawet drogą mailową.

- Czy wiecie, że można otrzymać ulgę na dzieci do 18. roku życia oraz na dzieci studiujące do 25. roku życia ? Taka ulga wynosi nawet do 1100 zł rocznie!

Posiadanie NIP-u nie tylko ułatwi i umożliwi wysyłanie deklaracji do urzędu skarbowego, ale pozwoli też uniknąć podwójnego opodatkowania. Posiadając NIP i pracując legalnie w Polsce, można uniknąć niemiłej niespodzianki, gdy z kraju ojczystego przyjdzie do nas zawiadomienie o konieczności zapłacenia podatku od dochodów uzyskanych w Polsce.

 

Czytaj dalej >

Cudzoziemiec w Wydziale Spraw Cudzoziemców

Cudzoziemiec w Wydziale Spraw Cudzoziemców czuje się zagubiony bez względu na wiek, wykształcenie czy status społeczny. Przez ostatnie 5 lat wydział ten w Warszawie, na słynnej już ulicy Długiej 5, znacząco się zmienił, zwłaszcza jeśli chodzi o jakość obsługi, dostępność informacji dla cudzoziemców (w kilku językach), otwartość kierownictwa wydziału na wprowadzenie zmian i przyjęcie uwag. Zmiany te nie następowały od razu, tylko po wielu spotkaniach i forach, konsultacjach społecznych, zmianach w prawie. Niebagatelny wkład w to przeobrażenie miały organizacje pozarządowe. Ich wpływ był wręcz niewidoczny na co dzień dla licznych klientów wydziału. Jednak wiele zmian mają zespołowy albo indywidualny adres ngo z Warszawy i województwa mazowieckiego.

Czytaj dalej >

O przewlekłych procedurach w Wydziale Spraw Cudzoziemców

Na dzień dzisiejszy (maj/czerwiec 2015) sytuacja w Wydziale Spraw Cudzoziemców nie daje powodów do optymizmu. Pomimo wielu pozytywnych zmian i niedawno przeprowadzonego Dnia Otwartego na ul. Długiej 5 codzienna rutyna jest nieskończoną grą bez zasad dla cudzoziemców i ich rodzin, pracodawców cudzoziemców, uczelni, gdzie uczą się obcokrajowcy.

Czytaj dalej >

Co to jest numer PESEL? Jak go otrzymać?

Bardzo często cudzoziemcy pytają mnie, czy PESEL jest obowiązkowy dla uzyskania karty pobytu.

Opowiadam wtedy, że w tym przypadku nie jest obowiązkowy.

Jednak PESEL jest konieczny do codziennego funkcjonowania w Polsce, a przynajmniej znacznie je ułatwia. Wszystkie polskie systemy informatyczne, gdzie są wprowadzane dane osobowe, potrzebują podania numeru PESEL poszczególnej osoby, m.in. systemy dotyczące ubezpieczeń społecznych (ZUS), ubezpieczeń zdrowotnych (eWUŚ), ubezpieczeń prywatnych (np. PZU, Warta, Aviva) oraz urząd skarbowy, gdzie składa się roczne zeznania o dochodach. Pesel jest konieczny również przy zakładaniu konta bankowego.

Czytaj dalej >

"Z" jak zezwolenie na pracę

Chciałabym zacząć od pozytywów, jednak pierwsze zdanie tekstu zaczyna się od słów…

Niestety polski pracodawca niechętnie zatrudnia cudzoziemca z dotrzymaniem wszystkich norm prawa. Polski pracodawca wcale nie musi być i nie jest złem samym w sobie, zgrozą dla cudzoziemca, jednak zawiłe przypisy prawne, nieproporcjonalnie duże koszty zatrudnienia pracowników powodują, że pracodawcy szukają łatwiejszych dróg w dokumentowaniu wszystkich sytuacji zachodzących w ich zakładach, firmach czy spółkach.

Czytaj dalej >

„M” jak meldunek dla cudzoziemca

Prawo w praktyce ma wiele odsłon, teoretyczna wiedza pomaga. Jednak to codzienna praktyka Fundacji Ternopilskiej związana z uzyskiwaniem potwierdzenia zameldowania przez cudzoziemców skłoniła mnie do opracowania tego tekstu. Poniżej opiszę krok po kroku, jak wygląda uzyskiwanie zameldowania w Polsce.

Czytaj dalej >

Państwowe instytucje wywołują u mnie lęk…

Państwowe instytucje wywołują u mnie lęk…

Podczas pisania felietonu z moją ukraińską koleżanką na temat cudzoziemców i polskich urzędów państwowych postanowiłam pokazać, jak swoich petentów traktują ukraińscy urzędnicy. Załatwianie spraw urzędowych przez samych Polaków może krótko zobrazować retoryczne pytanie mojej polskiej koleżanki z organizacji pozarządowej: „A czy u was na Ukrainie też tak potwornie ciężko załatwia się sprawy w urzędach?”.

Zagadnienia związane ze sprawami urzędowymi wywołują w przeważającej większości negatywne emocje. Z takim nastawieniem do spraw urzędowych przyjeżdża wielu cudzoziemców, jeśli nie większość. Ale w tym tekście nie będzie o tym, co ich czeka tutaj, w Polsce, tylko napiszę o doświadczeniu ukraińskim, które na długo określiło świadomość i przekonania między innymi osoby, która właśnie z tym negatywnym nastawieniem wobec urzędów państwowych rozpoczyna nowe życie w nowym kraju.

No i wiecznie aktualny i potrzebny Janusz Weiss z radiowej Jedynki i jego program „Czego nie wiesz i nie boisz się zapytać”, dedykowany jak zawsze obywatelowi w urzędzie polskim (i znów ten lęk…).

Czytaj dalej >

Wyemigrować z Ukrainy? O rany! Od czego zacząć?

Taki to człowiek już jest, że zawsze mu mało pieniędzy, i wydawałoby się, że gdzieś tam zawsze jest lepiej… Uważam, że ta cecha bardzo silnie przejawia się u Ukraińców – TAM jest lepiej… Niejeden sobie myśli, że jego kłopoty to sprawy bytowe czy finansowe. Jednak gdy wyjedzie, okazuje się że problem tkwi w nim samym – w kompleksach, stereotypach, zachowaniach, przekonaniach, emocjach, lenistwie...

Czytaj dalej >

Skomentuj

Film Zobacz-Zrozum-Zareaguj (3Z)
ROMOWIE rumuńscy
Filmik z IV Forum ds. Lokalnych Polityk Migracyjnych we Wrocławiu

Aktualności
Archiwum

Projekt ‘MIEJSKI SYSTEM INFORMACYJNY I AKTYWIZACYJNY DLA MIGRANTÓW’ jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW realizowany był w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Projekt LOKALNE POLITYKI MIGRACYJNE - MIĘDZYNARODOWA WYMIANA DOŚWIADCZEŃ W ZARZĄDZANIU MIGRACJAMI W MIASTACH był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt ‘WARSZAWSKIE CENTRUM WIELOKULTUROWE’ był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW Projekt realizowany był przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.