Dodał: |
Logo kampanii, na którym znajdują się piktogramy i adres strony www kampanii.

Logo kampani Włącz się w Polskę / źródło: właczsiewpolske.pl

Wystartowała strona Kampanii WŁĄCZ SIĘ W POLSKĘ, której celem jest aktywny udział imigrantów w życiu społecznym Polski.

 

 

 Jak piszą organizatorzy Kampanii:

 

Do Polski przyjeżdża coraz więcej imigrantów. Ich praca staje się niezbędną częścią naszej gospodarki, a ich aktywność - niezbędną częścią życia społecznego. Należy podejmować działania na rzecz zwiększenia ich partycypacji - w ten sposób nie tylko cudzoziemcy będą się lepiej czuli w Polsce, ale nasz kraj zyska jeszcze pełniej na ich obecności.

Obecnie często cudzoziemcy przyjeżdżający do Polski pozostają bierni - nie podejmują własnych inicjatyw i nie włączają się aktywnie w działania władz samorządowych czy organizacji pozarządowych. Wierzymy, że sytuacja taka jest niekorzystna zarówno dla samych imigrantów jak i dla całego społeczeństwa.

Imigranci nie mogą być jedynie przedmiotem działań innych grup - powinni stać się podmiotem, którego głos jest słyszany i uwzględniany.

 Dlaczego warto, aby cudzoziemcy byli bardziej aktywni w polskim społeczeństwie a społeczeństwo bardziej otwarte na cudzoziemców?

  • nasze społeczeństwo powinno wykorzystywać w pełni możliwości wszystkich swoich członków - w tym także potencjał cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Szkoda byłoby zmarnować szansę na skorzystanie z ich talentów i kreatywności.
  • w przyszłości migracja do Polski będzie się zwiększać i dobrze już teraz przygotować się na wyzwania z tym związane.
  • tak jak oczekujemy sprawiedliwego traktowania polskich emigrantów (np. w Wielkiej Brytanii), tak powinniśmy traktować cudzoziemców, którzy z różnych powodów trafili do Polski.
  • tylko wielokulturowe miasta odnoszą światowy sukces (Nowy Jork, Londyn czy Berlin). Imigranci są na pewno nie jedynym, ale ważnym czynnikiem rozwoju nowoczesnych miast. Polskie miasta nie powinny być gorsze.
  • polskie społeczeństwo się starzeje a przyrost naturalny jest bardzo niski - migracja jest szansą na wyjście z kryzysu demograficznego. Jeśli chcemy, aby do naszego kraju przeprowadzali się kreatywni, aktywni cudzoziemcy, musimy stworzyć im w Polsce szansę na rozwój i realizację ich pomysłów.

Więcej informacji: www.wlaczsiewpolske.pl/o-kampanii i www.facebook.com/WlaczSiewPolske.