Dodał: |
Aktualizacja: |
Oceń: 0 0

Wrocław jest jednym z najstarszych ośrodków kulturalnych w Polsce. Teatry (Teatr Polski), muzea (jedyne w Polsce Muzeum Architektury) i galerie sztuki (niezależna galeria Entropia) zadowolą zarówno turystę spragnionego poobcowania z kulturą main-streamową oraz poszukiwaczy kultury niezależnej, oddolnej, nieformalnej. Wrocław, jako miasto sprzeczności, przyciąga zwiedzających gotyckim Ostrowem Tumskim czy Panoramą Racławicką, dobrze rozkreklamowanym Afrykanarium ale również architekturą wrocławskiego modernizmu (Wrocławski Manhattan czyli popularne "sedesowce" na pl. Grunwaldzkim) czy XIX-wiecznymi kamienicami Nadodrza. Miłośników muzyki wkrótce przyciągnie, aktualnie budowana,  jedna z największych sal koncertowych - Narodowe Forum Muzyki, wymagających fanów muzyki alternatywnej z pewnością zadowolą koncerty w Centrum Reanimacji Kultury czy Klubie Firlej. Fanom kina polecamy kina studyjne (a nie sieciowe bo te są wszędzie), takie jak: DCF czy Kino Nowe Horyzonty (organizator ambitnego festiwalu Nowe Horyzonty). A jeśli ktoś ma ochotę spędzać czas na świeżym powietrzu, polecamy urokliwe parki. Niewielki park Tołpy z uroczym stawem i pobliskim gmachem Wydziału Architektury, Park Szczytnicki z Ogrodem Japońskim czy Park Grabiszyński o pow. 42 ha.

Poniżej linki do stron z wydarzeniami kulturalnymi Wrocławia:

http://www.local-life.com/wroclaw

http://www.portalion.com/wroclaw/item/728-trasa-zwiedzania

http://www.wroclaw.pl/zwiedzam-wroclaw

https://cojestgrane.pl/polska/dolnoslaskie/wroclaw

http://www.wratislaviatour.com/wycieczki-po-wroclawiu/

http://terazwroclaw.pl/zwiedzaj-wroclaw/

Wrocławskie trasy spacerowe:

Wrocław śladami Eberharda Mocka

Wrocławskie Krasnale

Zabytki Techniki Śródmiejskiego Węzła Wodnego

Ścieżka Historii

Ciekawe miejsca Wrocławia - "must see"

Ostrów Tumski

Ostrów Tumski w swoich początkach funkcjonował jako wyspa, która dopiero w 1824 r., dzięki zasypaniu jednej w odnóg Odry, została wcielony do stałego lądu. To tutaj ok. IX wieku powstał pierwotny gród Wrocławia, który w 1000 roku Bolesław Chrobry podniósł do rangi biskupstwa. Znajdziecie tutaj wiele najstarszych zabytków Wrocławia: Katedrę św. Jana Chrzciciela, Most Tumski, Kościół św, Idziego z Bramą Kluskową, Kościół Św. Krzyża i Św. Bartłomieja, ulicę Kanonią i Katedralną, Muzeum Archidiecezjalne oraz pobliski Ogród Botaniczny.

Ostrów na starych zdjęciach

Rynek

Jeden z największych dawnych placów targowych w Polsce (po Krakowie i Olecku). Warto zobaczyć późnogotycki Ratusz z 66-metrową wieżą, w którego podziemiach działa jeden z najstarszych lokali gastronomicznych w Europie - Piwnica Świdnicka. Rynek otacza 60 kamienic ufundowanych przez wrocławskich patrycjuszy, m.in. Kamienica pod Złotym Słońcem, Kamienica pod Gryfami, Kamienic pod Siedmioma Elektorami, Kamienica pod Błękitnym Słońcem oraz dom towarowy braci Barasch (dzisiaj dom handlowy Feniks). W rynku warto zobaczyć też zrekonstruowany, zniszczony podczas wojny, pręgierz.

Kamieniczki "Jaś i Małgosia"

To dawne domy altarystów, czyli opiekunów ołtarza w dzisiejszym kościele pw. Św. Elżbiety. Wybudowano je w XV wieku i otaczały szczelnie przykościelny cmentarz. Po wojnie Jaś i Małgosia były zarządzane przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia. W 1995 r. Jasia wydzierżawił dożywotnio od miasta nieżyjący grafik i rzeźbiarz Eugeniusz Get-Stankiewicz, tworząc Domek Miedziorytnika.

Uliczka Jatki

W średniowieczu początkowo handlowano tu mięsem. Z czasem jatki zaczęły pełnić funkcję domów mieszkalnych. Siedzibę swoich galerii sztuki oraz pracowni artystycznych mają tutaj również jedni z najlepszych wrocławskich artystów. Część lokali przeznaczono na sklepy z materiałami malarskimi, tkackimi i papierniczymi.

Panorama Racławicka

Pomysłodawcą Panoramy był znany lwowski malarz Jan Styka (1858-1925). W stworzeniu monumentalnego obrazu pomógł batalista Wojciech Kossak (1856-1942). Olbrzymie płotno (15x114m) powstało w ciągu zaledwie 9 miesięcy, między sierpniem 1893 a majem 1894. Dzięki specjalnym zabiegom artystycznym, takim jak: wyszukana perspektywa, oświetlenie oraz architektonicznym (zaciemnione i kręte podejście, sztuczny teren), widz uzyskuje złudzenia przeniesienia się "wewnątrz obrazu".

WWW >>

Muzeum Architektury

Istnieje od 1965 roku. Mieści się w gotyckich wnętrzach dawnego klasztoru bernardynów z XV wieku, który składa się z kościoła św. Bernardyna ze Sieny i czworoboku klasztornego wokół wirydarza. Jako jedna z nielicznych zachowanych budowli średniowiecznych tego typu na Śląsku, należy do najcenniejszych zabytków Wrocławia. Na szczególną uwagę zasługuje wirydarz - widoczny z wnętrz muzeum - czyli przyklasztorny ogród otoczony krużgankami.

WWW >>

Muzeum Narodowe

Mieści się w przepięknym budynku z lat 1883-1886 zbudowanym w stylu neorenesansu niderlandzkiego. W budynku głównym (pl. Powstańców Warszawy 5) prezentowanych jest kilka wystaw stałych. Dwie z nich poświęcone są sztuce średniowiecznej – Śląska Rzeźba Kamienna XII-XVI w. (parter) i Sztuka Śląska XIV-XVI w. (1. piętro). Późniejsze dokonania artystów z tego regionu pokazano na wystawie Sztuka Śląska XVI-XIX w. (1. piętro). Ekspozycje Sztuki Polskiej XVII-XIX w. i Sztuki Europejskiej XV-XX w. można oglądać na 2. piętrze. Wystawa Polskiej Sztuki Współczesnej pokazywana jest na poddaszu.

WWW >>

Muzeum Współczesne

Muzeum mieści się w schronie zbudowanym w 1942 r. wg projektu wrocławskiego architekta – Richarda Konwiarza. Jest to jeden z kilku schronów przeciwlotniczych powstałych we Wrocławiu w czasie II Wojny Światowej. W latach 2010–2011 został poddany generalnemu remontowi i zaadaptowany na potrzeby tymczasowej siedziby Muzeum Współczesnego Wrocław. W wyremontowanym obiekcie znajdują się przestrzenie wystaw czasowych, archiwum, przestrzeń aktywności miejskiej, „żywe muzeum”, czyli czasowe aranżacje prac młodych artystów oraz pomieszczenia magazynowe. Na dachu Schronu funkcjonuje KLUB—MUZEUM – kawiarenka z panoramicznym widokiem na okolicę.

WWW >>

Hala Stulecia

Została zaprojektowana przez wybitnego architekta Maksa Berga i uznano ją za jedno z największych dzieł architektury XX wieku. W momencie powstania Hala stanowiła obiekt wyjątkowy, posiadając żelbetowe przekrycie o największej rozpiętości na świecie – większe rozmiary osiągały wówczas tylko nieliczne konstrukcje stalowe. Hala ma 42 m wysokości, a nakrywająca ją kopuła 67 m średnicy. Maksymalna szerokość wnętrza Hali wynosi 95 metrów, a dostępna powierzchnia wynosi 14,0 tys. m². Prócz samej centralnej hali w budynku zaplanowano jeszcze 56 innych pomieszczeń wystawienniczych, obszerne okrążające główną salę kuluary, a całość obliczona była na 10 tysięcy osób.W 2006 r. Halę Stulecia wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Sąsiedztwo Pergoli z Fontanną Multimedialną, Ogrodem Japońskim oraz ZOO przyczynia się do tego, że jest to jedno z najchętniej uczęszczanych miejsc we Wrocławiu.

WWW >>

 

 

Skomentuj

Projekt ‘MIEJSKI SYSTEM INFORMACYJNY I AKTYWIZACYJNY DLA MIGRANTÓW’ jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW realizowany był w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Projekt LOKALNE POLITYKI MIGRACYJNE - MIĘDZYNARODOWA WYMIANA DOŚWIADCZEŃ W ZARZĄDZANIU MIGRACJAMI W MIASTACH był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt ‘WARSZAWSKIE CENTRUM WIELOKULTUROWE’ był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW Projekt realizowany był przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.